تبلیغات
دهه فجر - دهه ی فجر
شنبه 3 بهمن 1388

دهه ی فجر

   نوشته شده توسط: mimear tmsh    

چکیده:

مراكز حساس دولتی یكی، یكی به تصرف انقلابیون در‌ آمد. رادیو تهران كه از ساعت 11 ظهر 22 بهمن در محاصره نیروهای مردمی قرار داشت،‌در ساعت 2 بعدازظهر كاملا در اختیار آنان قرار گرفت.
اولین كلامی كه از رادیو پخش شد و به گوش مردم رسید نوید فتح این مركز را می‌داد:
"توجه بفرمائید، توجه بفرمایید. اینجا تهران صدای راستین ملت ایران، صدای انقلاب است"
در ساعت 5:45 پیام امام خمینی (ره) از رادیو پخش شد و امام در این پیام مردم را از اعمال غیرقانونی برحذر داشت...

نوزدهم بهمن ماه 1357

این روز با یك راهپیمایی بزرگ آغاز شد، این راهپیمایی از جمله تظاهرات و اجتماعاتی بود كه به دعوت امام خمینی (ره) در پشتیبانی از نخست‌وزیری بازرگان برگزار می‌شود.
راهپیمایی از 9 منطقه تهران شروع و به سمت میدان آزادی ادامه یافت. گروه بسیاری از همافران نیروی هوایی با یونیفورمهای نظامی در این راهپیمایی حضور داشتند شعارهای راهپیمایان در دعوت از ارتش به همبستگی با ملت و حمایت از دولت موقت بود.
پس از آن كه تمام راهپیمایان نقاط مختلف تهران در میدان آزادی تجمع كردند، قطعنامه‌ای توسط برگزاركنندگان مراسم خوانده شد كه در آن از فرار شاه و بازگشت رهبر انقلاب استقبال شده بود. همچنین ضمن حمایت از نخست‌وزیری بازرگان، نیروهای مسلح به اطاعت از دولت او دعوت شدند. در این قطعنامه به دولت بختیار جهت مقاومتش در برابر موج خروشان انقلاب اخطار داده شد و اعلام گردید كه فقط قراردادهایی اعتبار دارند كه به تصویب دولت موقت رسیده باشند.(1)
پرسنل نیروی هوایی پس از این تظاهرات عازم محل اقامت امام خمینی (ره) شده و در مقابل ایشان ادای احترام كردند. این خبر ب همراه تصویری باشكوه در روزنامه كیهان منتشر شد. این اقدام برای سران ارتش چندان غیرمنتظره بود كه در اعلامیه‌ای در صدد تكذیب حضور نظامیان در این راهپیمایی برآمدند. آنان كه هنوز بر توهم وفاداری و سوگند به شاه باقی بودند عكس ادای احترام همافران در برابر امام را جعلی خواندند. در مقابل این اقدام ارتش، دفتر امام خبر و عكس كیهان را صحیح و واقعی دانست.(2)
از سوی دیگر اخبار روزنامه‌ها در روز 19 بهمن حاكی از آن بود كه قره‌باغی ارتش را از دخالت در سیاست برحذر داشته بود.(3)
در مقابل موج حمایت‌ها از دولت موقت، یك روز قبل از این در 18 بهمن عده‌ای تحت عنوان طرفداران قانون اساسی در سالن بدمینتون استادیوم امجدیه (شیرودی) گرد آمده بودند. این عده كه به دعوت جبهه وحدت ملی در این مراسم حاضر شده بودند، با شعارهایی چون: زنده باد ارتش، پاینده باد قانون اساسی و بختیار سنگر تو نگهدار به ستیز با انقلاب اسلامی مردم ایران پرداختند. این تجمع به گفته ناظران در حدود چهار، پنج هزار نفر را شامل می‌شد.
قطعنامه‌ای كه در پایان این مراسم قرائت شد بر حفظ قانون اساسی، استقلال و تمامیت ارضی كشور،‌ مبارزه با استعمار سرخ و سیاه و حمایت از ارتش و دولت قانونی بختیار تأكید داشت(4)
روز پنجشنبه 19 بهمن برای دولت موقت روز موفقیت‌آمیزی بود. در این روز دولت موقت روز موفقیت‌آمیزی بود. در این روز دولت لیبی دولت بازرگان را به رسمیت شناخته و هفت وزارتخانه به تصرف كارمندان طرفدار دولت موقت در آمد(5) این اقدامات بختیار را آشفته ساخت و او كه تا آن زمان دولت بازرگان را دولت سایه می‌نامید وزیران كابینه بازرگان را به بازداشت تهدید كرد(6)

جمعه بیستم بهمن 1357

روز 20 بهمن در حالی فرا رسید كه مردم تهران برای شنیدن اولین سخنرانی نخست‌وزیر دولت موقت عازم دانشگاه تهران می‌شدند. دانشگاه تهران پس از كودتای 28 مرداد در معرفی تهاجم و سركوب رژیم شاه قرار داشت و بازرگان نیز در سخنرانی خود به این وظیفه خطیر دانشگاه در آن سالها اشاره كرد؛ "دانشگاه چنین افتخار و حق بزرگی دارد كه هیچ‌گاه بعد از 28 مرداد ساكت نبوده، در آن دوران‌های اختناق بعد از 28 مرداد و جبهه ملی، در اختناق شدیدی كه بر سراسر ایران حكمفرما بود، تنها مكانی كه در آن اجتماع و اعتراض علیرغم مزاحمت، زندان، شكنجه و غیره تعطیل نشد و هر چند ماه. اگر نگوییم هر چند هفته فریاد مرگ بر شاه‌ بلند می‌شد. دانشگاه بود كه چشم و چراغ ایران بود." بازرگان در این سخنرانی از بختیار خواست كه برای جلوگیری از خونریزی و اتلاف سرمایه‌های كشور از قدرت كناره‌گیری كند(7)
در آن سوی جبهه انقلاب، مخالفان به نام هواداران از قانون اساسی بار دیگر در ورزشگاه امجدیه گرد آمدند. این بار اجتماع‌كنندگان از فضای ورزشگاه خارج شده و در خیابان روزولت (شهید مفتح) تظاهرات كردند كه این تظاهرات منجر به درگیری شد. از سوی دیگر در خوی عده‌ای به نام روستائیان طرفدار قانون اساسی، مردم را مورد ضرب و شتم قرار داده و چند نقطه از شهر را به آتش كشیدند(8)
در حالی كه روز 20 بهمن رو به پایان بود، هیچ كس تصور نمی‌كرد شبی پرحادثه در پیش باشد اما آن شب، تهران آبستن حوادث بود. اوایل شب عده‌ زیادی از همافران و درجه‌داران نیروی هوایی در سالن آسایشگاه جمع شدند تا تصاویر امام را از تلویزیون ببینند. هنگامی كه تصویر امام (ره) بر صفحه پدیدار شد، همافران با ابراز احساسات برای ایشان صلوات فرستادند. این ابراز احساسات موجب خشم افسران تیپ گارد جاویدان شده و درگیری میان طرفین شروع می‌شود. در همان شب یگانهایی از تیپ جاویدان از نقاط دیگر تهران برای سركوب همافران عازم دوشان‌تپه می‌شدند بامداد 21 بهمن در راه بود و پایگاه هوایی دوشان‌تپه لحظه به لحظه در حلقه تنگ محاصره نیروهای گارد جاویدان در می‌آید. همافران كه در محاصره بودند متحمل تلفات شدیدی شدند. در اواخر شب نیروهای مردمی و گروههای مسلح به یاری همافران شتافته و نبرد سختی بین دو طرف آغاز شد. سرانجام نیروهای گارد مجبور به عقب‌نشینی شدند. هجوم دوباره نیروهای گارد جاویدان به پادگان دوشان‌تپه نبرد خونین دیگری را رقم زد(9)
21 بهمن درگیری مسلحانه و نقشه‌ای برای كودتا
صبح روز 21 بهمن مردم تهران به هواداری از همافران تظاهرات كردند. در چند نقطه از تهران نزاع رخ داد و از میدان فوزیه (امام حسین) تا خیابان نیروی هوایی به طور ممتد صدای تیراندازی به گوش می‌رسید. در حالی كه مردم به سمت دوشان‌تپه حركت می‌كردند، عده‌ای از همافران در منزل امام خمینی (ره) پناه گرفتند. گزارش روزنامه‌های تهران حكایت از كشته و زخمی شدن صدها تن درگیریهای دوشان‌تپه داشت. در این زمان آیت‌الله محمود طالقانی به نمایندگی از امام (ره) از یگانهای نظامی خواست به پادگانهای خود بازگردند و به درگیریها خاتمه دهند(10) از پیش از ظهر روز 21 بهمن مذاكرات میان فرماندهان ارتش و رهبران انقلابیون آغاز شد، اما زد و خوردها در نقاط مختلف تهران ادامه داشت؛ پادگان سلطنت‌آباد در شمال تهران به تصرف انقلابیون در آمد و تا سیاست نظامی آمریكایی‌ها تسخیر شد.
درب زندان اوین توسط مردم به روی زندانیان رژیم پس از سالها گشوده شد(11) این تحولات در حالی رخ می‌داد كه بختیار خود را هنوز نخست‌وزیر قانونی می‌دانست و در سخنرانی خود در مجلس سنا از آمادگیش برای مذاكره با مخالفان خبر داد. علیرغم این سخن، در ساعت 2 بعدازظهر 21 بهمن، از رادیو اعلامیه فرمانداری نظامی تهران پخش شد. فرمانداری نظامی با ریاست سپهبد رحیمی در این اعلامیه ساعات منع عبور و مرور را از ساعت 30/16 تا 5 بامداد اعلام كرد و در اعلامیه بعد این زمان تا 12 ظهر 22 بهمن تمدید گردید(12) امام خمینی (ره) در حالی كه بیمار بود، طی اعلامیه‌ای به مردم هشدار داد و اعلام نمود: "به دستور فرماندار نظامی وقعی نگذارید و به خیابانها بیایید چرا كه گاردیها و فرماندار نظامی توطئه كرده‌اند تا با استفاده از نبودن مردم، همافران را تار و مار كنند."(13)
پس از اعلام سفارش امام (ره)‌مردم به خیابانها ریخته و در هر گوشه‌ای از شهر سنگری بر پا شد. به گفته خبرنگار بی بی سی روحانیون در بین شهر می‌گردند و می‌گویند كه آیت‌الله خمینی اعلام كرده است ساعتهای منع عبور و مرور غیرقانونی است و همچنین ایشان گفته است اگر لازم شود متقابلا می‌جنگد."(14) در جبهه انقلابیون در مورد اعلامیه فرماندار نظامی گمانهایی وجود داشت كه از آن جمله تصور بر این بود كه فرمانداری نظامی قصد داشته با اعلام منع عبور و مرور از فرصت استفاده كرده و در خالی بودن خیابانها، امام خمینی (ره) را دستگیر كنند(15)
بختیار با همه تظاهری كه به مذاكره با دولت موقت داشت، سعی می‌كرد با خشونت در مقابل انقلاب بایستد. از همین رو ساعت 6 بعدازظهر روز 21 بهمن در جلسه شورای امنیت ملی با فرماندهان ارتش شركت كرد و از آنان خواست با شدت تمام مقررات حكومت نظامی را اجرا كنند. او حتی دستور داد منطقه اطراف پادگان دوشان‌تپه بمباران شود. و در همان جلسه دستور دستگیری سران انقلاب را صادر كرد(16)
علیرغم این خطرها تهران بیدار بود و مردم به فرمان رهبر انقلاب، بی‌اعتنا به حكومت نظامی در خیابانها سر كردند. از آنجا كه این خبر در میان مردم شایع شده بود نیروهای ارتش از شهرهایی همچون قزوین به سوی تهران در حركتند، مردم شهرها اطراف تهران از خانه‌های خود بیرون آمده و در خیابانها و جاده‌ها مشغول حفر خندق و ایجاد مانع شدند تا بدین وسیله از پیشروی نیروهای نظامی به سوی تهران ممانعت كنند.](17) در شهر تهران نیز وسایط نقلیه بزرگ و اتوبوس‌های شركت واحد تا آنجا كه توانستند شاهراهها و خیابان‌های بزرگ را مسدود كردند تا از این طریق مانع رفت و آمد ماشین‌های نظامی و تانك‌ها بشوند(18)
22 بهمن، اعلام بی‌طرفی ارتش و پیروزی انقلاب اسلامی
صبح 22 بهمن 1357 فرماندهان ارتش آماده می‌شوند تا در جلسه شورای عالی ارتش در ستاد كل بزرگ ارتشتاران حاضر شوند. در ساعت 30/1 تعدادی از فرماندهان،‌معاونین، رؤسا و مسئولان سازمان‌های ارتش در این جلسه حضور پیدا كردند. مهمترین این افراد عبارت بودند از: عباس قره‌باغی، جعفر شفقت، حسین فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، احمدعلی محققی، امیرحسین ربیعی، كمال حبیب‌اللهی و عبدالعلی بدره‌ای. جلسه با سخنان ارتشبد قره‌باغی آغاز شد كه طی آن به تشریح وضعیت نیروهای ارتش و مشكلات آنها پرداخت.
عبدالعلی بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی از كمبود نیروهای تحت امرش برای كمك به فرمانداری نظامی و جلوگیری از ورود گردان پیاده لشگر قزوین پرده برداشت. آنچه در این جلسه گفته شد، همه حكایت از ناتوانی ارتش در برابر موج خروشان انقلاب داشت سپهبد حاتم خطاب به فرماندهان ارتش گفت:
به طوری كه تیمساران ملاحظه می‌كنید، با توجه به آخرین وضعیت خصوصی یگانها كه فرماندهان نیرو تشریح كردند،‌به عللی كه همه می‌دانیم، ارتش در موقعیت خاصی قرار گرفته است كه نیروها بنا به اظهار فرماندهانشان قادر به انجام علمی نمی‌باشند. از طرف دیگر اعلیحضرت رفته‌اند و بنا به اظهار نخست‌وزیر، مراجعه نمی‌كنند. ماه‌ها است كه امور كشور تعطیل است. آیت‌الله خمینی خواهان جمهوری اسلامی است. تمام ملت ایران هم عملا در این مدت نشان داده‌اند كه پشتیبان و خواستار جمهوری اسلامی هستند. بختیار هم با توجه به اظهاراتش در مجلس و همچنین در مصاحبه‌هایش می‌خواهد جمهوری اعلان كند ولی طرفدار در بین مردم ندارد، پیشنهاد من این است كه در این مناقشه سیاسی ارتش خود را كنار كشیده و مداخله ننماید.
در ساعت یك بعدازظهر اعلامیه ارتش مبنی بر بی‌طرفی از رادیو پخش شد. شورای عالی ارتش در این اعلامیه از سربازان خواست تا به پادگان‌ها باز گردند(19)
امام خمینی (ره) نیز در پیامی خطاب به ملت ایران از آنان خواست در عین هوشیاری و مراقبت و آمادگی برای در هم كوبیدن هر نوع حمله تازه‌ای از سوی ارتش، از حمله، آزار و درگیری با آنها در پادگانهایشان خودداری شود.
از سوی دیگر در آن روز نمایندگان مجلس شورای ملی به سفارش جواد سعید رئیس مجلس به طور دسته‌جمعی استعفا دادند(20)
مراكز حساس دولتی یكی، یكی به تصرف انقلابیون در‌ آمد. رادیو تهران كه از ساعت 11 ظهر 22 بهمن در محاصره نیروهای مردمی قرار داشت،‌در ساعت 2 بعدازظهر كاملا در اختیار آنان قرار گرفت(21)
اولین كلامی كه از رادیو پخش شد و به گوش مردم رسید نوید فتح این مركز را می‌داد:
"توجه بفرمائید، توجه بفرمایید. اینجا تهران صدای راستین ملت ایران، صدای انقلاب است"
در ساعت 5:45 پیام امام خمینی (ره) از رادیو پخش شد و امام در این پیام مردم را از اعمال غیرقانونی برحذر داشت(22)
بعدازظهر 22 بهمن روزی دیگر بود. سپهبد رحیمی فرماندار نظامی تهران و معاونش اولین افرادی بودند كه توسط مردم دستگیر و به مدرسه رفاه آورده شدند. پس از سقوط پادگان جمشیدیه در ساعت 7 بعدازظهر، نیك‌پی، منصور روحانی و نصیری رئیس سازمان اطلاعات و امنیت كشور (ساواك) كه در آنجا تحت نظر قرار داشتند توسط مردم دستگیر شدند.(23)
طبق آنچه كه در روزنامه‌ها نوشتند در حوادث روزهای 21 و 22 بهمن 654 نفر شهید و هزاران نفر مجروح شدند.(24)


buy tadalafil no prescription
جمعه 16 آذر 1397 03:30 ب.ظ

You reported that terrifically.
buy name brand cialis on line cialis online cialis coupon cialis prezzo in linea basso safe dosage for cialis canadian cialis generic low dose cialis prices on cialis 10 mg cialis kaufen bankberweisung cialis 5 mg funziona
buy cialis usa
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:27 ب.ظ

Thanks a lot. I value this!
cialis prezzo al pubblico cialis tadalafil online online cialis cialis for sale we like it cialis price cialis 100mg suppliers where do you buy cialis cialis rezeptfrei cialis side effects we choice cialis pfizer india
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:55 ق.ظ

This is nicely said. .
prix cialis once a da miglior cialis generico we like it cialis soft gel cialis without a doctor's prescription cialis 5mg prix import cialis cipla cialis online cialis para que sirve we recommend cheapest cialis viagra cialis levitra
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:46 ق.ظ

Amazing many of terrific data.
cialis generika in deutschland kaufen warnings for cialis link for you cialis price when can i take another cialis if a woman takes a mans cialis dose size of cialis how to buy cialis online usa cialis prices in england price cialis wal mart pharmacy cialis generic
where to buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 09:12 ب.ظ

You actually said this terrifically!
prix cialis once a da order generic cialis online cheap cialis cialis generico comprar cialis 10 espa241a generic cialis tadalafil cialis prices in england generic cialis levitra prices for cialis 50mg cialis from canada
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 10:22 ق.ظ

Well voiced really! !
achat cialis en suisse cialis for sale south africa cilas click here take cialis prix cialis once a da effetti del cialis overnight cialis tadalafil cialis coupons price cialis best cialis great britain
buy cheap cialis coupon
دوشنبه 12 آذر 1397 10:37 ب.ظ

Many thanks. Very good information!
ou trouver cialis sur le net we choice free trial of cialis cialis generico online acheter cialis kamagra wow look it cialis mexico generic cialis at walmart cilas cialis generika in deutschland kaufen precios cialis peru cialis flussig
buy generic cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 09:51 ق.ظ

This is nicely said! !
dose size of cialis cialis per paypa comprar cialis 10 espa241a cialis per paypa acheter cialis kamagra sialis safe site to buy cialis online comprar cialis 10 espa241a acquisto online cialis buy cialis
buy cialis online best price
یکشنبه 11 آذر 1397 10:04 ب.ظ

Kudos. A lot of advice!

canadian discount cialis online cialis we like it cialis price viagra vs cialis vs levitra if a woman takes a mans cialis legalidad de comprar cialis cialis professional yohimbe cialis daily enter site very cheap cialis cialis pills boards
buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 09:12 ق.ظ

With thanks, Loads of write ups.

only now cialis for sale in us purchase once a day cialis cialis tadalafil online deutschland cialis online cialis dose 30mg buying brand cialis online generic cialis review uk enter site very cheap cialis buy cialis online cheapest click here take cialis
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 10:15 ب.ظ

Wonderful facts. Cheers.
cialis for sale in europa generic cialis cialis tablets for sale tadalafil generic buy generic cialis cialis canadian drugs buy cialis wow look it cialis mexico cialis kaufen wo preis cialis 20mg schweiz
buy cialis online best price
شنبه 10 آذر 1397 08:58 ق.ظ

Terrific data, Kudos!
cialis official site cialis prices in england cialis for bph canadian discount cialis il cialis quanto costa free generic cialis calis cialis dosage recommendations cialis en 24 hora viagra or cialis
buy cialis us pharmacy
جمعه 9 آذر 1397 09:44 ب.ظ

Lovely write ups, With thanks!
cialis dosage recommendations viagra vs cialis vs levitra cialis generika in deutschland kaufen cialis 100mg suppliers dosagem ideal cialis cialis daily dose generic cialis online napol achat cialis en suisse how to purchase cialis on line cialis canadian drugs
where to buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 09:48 ق.ظ

Thank you, I like this.
cipla cialis online cialis rezeptfrei cialis herbs buying cialis on internet enter site natural cialis cialis from canada cialis 5 mg schweiz side effects for cialis viagra vs cialis cialis cost
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:46 ب.ظ

Terrific advice. Thanks!
cialis dosage recommendations cialis dosage amounts cialis wir preise cialis from canada buy original cialis costo in farmacia cialis cialis mit grapefruitsaft we like it safe cheap cialis cialis pas cher paris buy cialis cheap 10 mg
Generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:40 ب.ظ

Kudos, Great information.
cialis prezzo in linea basso i recommend cialis generico generic cialis pro generic cialis in vietnam cialis tablets for sale cialis 5 mg effetti collateral generic cialis in vietnam effetti del cialis cialis tadalafil cialis 5 mg scheda tecnica
buy cheap cialis on line
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:43 ق.ظ

You explained this terrifically.
cialis from canada walgreens price for cialis cialis farmacias guadalajara cialis generic tadalafil buy calis cialis sicuro in linea cialis pills boards cialis 20mg prix en pharmacie cialis tadalafil generic cialis at walmart
cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 04:36 ب.ظ

Many thanks! Loads of facts.

cialis savings card get cheap cialis buy original cialis how to purchase cialis on line estudios de cialis genricos generic cialis pill online cialis generique 5 mg rx cialis para comprar cialis 50 mg soft tab look here cialis order on line
canada drugs online
یکشنبه 1 مهر 1397 02:49 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
online pharmacy canada canada medication list canadian pharmaceuticals reviews northwest pharmacies mail order canadian pharmaceuticals for usa sales canada online pharmacy drugs for sale in mexico legitimate canadian mail order pharmacies drugs for sale in mexico canada drug
viagravonline.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 10:26 ق.ظ

Nicely put, Thank you.
purchase once a day cialis cialis 20 mg effectiveness buy cialis online cialis cipla best buy cialis prezzo di mercato cialis uk next day 200 cialis coupon cialis 20 mg cost cialis venta a domicilio cialis lowest price
cialisvv.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:19 ب.ظ

Thank you. Loads of write ups.

cialis 30 day sample purchasing cialis on the internet cialis super kamagra click now buy cialis brand cialis with 2 days delivery cialis therapie cialis online holland cialis 5mg prix cialis therapie cialis online nederland
http://viagrayosale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:25 ب.ظ

Truly lots of beneficial knowledge!
venta cialis en espaa cialis 10 doctissimo cialis prices fast cialis online 40 mg cialis what if i take venta de cialis canada female cialis no prescription cialis prezzo in linea basso look here cialis cheap canada no prescription cialis cheap
http://babecolate.com/good-place-to-buy-cialis-online.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:10 ق.ظ

Kudos. Good information.
comprar cialis 10 espa241a cialis 10mg prix pharmaci price cialis best cialis generique brand cialis generic viagra vs cialis acheter cialis kamagra miglior cialis generico callus cheap cialis
Cialis 20 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:10 ب.ظ

Whoa many of beneficial information.
cialis generique achat cialis en europe buying cialis in colombia cialis vs viagra enter site natural cialis cialis generique cialis 5mg cialis 20 mg effectiveness no prescription cialis cheap cialis generico en mexico
Viagra coupon
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 03:57 ق.ظ

You made the point!
buy sildenafil viagra rx online buy viagra online without prescription uk viagra 100mg buy viagra nz buying generic viagra buy viagra pharmacy sildenafil usa buy viagra online without prescription buy viagra online without prescription
Online cialis
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:18 ق.ظ

Many thanks. Awesome stuff.
bulk cialis cialis 5 mg buy cialis rezeptfrei sterreich acquistare cialis internet venta cialis en espaa cialis 20 mg effectiveness buy cialis uk no prescription cialis para que sirve cialis lowest price il cialis quanto costa
zombie frontier 3 cheats
یکشنبه 6 اسفند 1396 02:03 ب.ظ
در واقع مهم نیست که آیا کسی از آن آگاه نیست و آن را تا دیگر
بینندگان که کمک خواهند کرد، بنابراین در اینجا اتفاق می افتد.
colopl rune story hack
جمعه 4 اسفند 1396 05:19 ب.ظ
ضرب و شتم عالی من مایلم در زمانی که سایت خود را اصلاح میکنم، شاگردی کنم
چگونه می توانم برای یک وب سایت وبلاگ باشم؟ حساب من یک معامله قابل قبول را به من داد.
من کمی از این پخش تلویزیونی به شما خبر داده بودم که ایده واضح روشن است
Clifton
جمعه 17 آذر 1396 08:45 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer
for your blog. You have some really great posts and I believe I would be a good asset.

If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

Please send me an e-mail if interested. Thank you!
What is distraction osteogenesis?
دوشنبه 27 شهریور 1396 08:29 ب.ظ
Very good website you have here but I was
curious about if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this
article? I'd really love to be a part of online community where I can get advice
from other knowledgeable people that share the same interest.

If you have any suggestions, please let me know.
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30